Problem z samochodem powypadkowym
08 grudnia 2015, 12:18

Wypadki mają miejsce na polskich drogach każdego dnia. Ich powodem jest nadmierna brawura, niedopasowanie prędkości do warunków panujących na drodze, zły stan techniczny samochodu czy też brak umiejętności ze strony kierowcy pojazdy. Większość zdarzeń drogowych to niewielkie stłuczki, których efektem są zniszczone samochody. Okazuje się jednak, że nawet niewielka stłuczka może spowodować spore zniszczenia w karoserii samochodu. W przypadku niewielkich zniszczeń zazwyczaj naprawdę udaje się pokryć z ubezpieczenia. Kiedy jednak zniszczenia są znacznie większe rzeczoznawca może orzec kwotę niewystarczającą do całkowitej naprawy samochodu. W takich sytuacjach właściciel samochodu może oczywiście dołożyć do naprawy z własnej kieszeni.

Sprzedaż samochodu do skupu

W wielu sytuacjach kosztowna naprawa znacząco przekracza możliwości finansowe właściciela samochodu. Dobrym wyjściem z tej patowej sytuacji jest sprzedaż samochodu w skupie samochodowym. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie części wartości samochodu. Jak wygląda proces sprzedaży samochodu? Po telefonicznym umówieniu się na spotkanie do skupu podjeżdża się samodzielnie samochodem lub też wynajmuje lawetę. Wiele skupów posiada własną lawetę, która udostępnia bezpłatnie. Po dotransportowaniu samochodu do skupu następują czynności formalne – skup płaci ustaloną kwotę za samochód. Pracownik skupu wystawia odpowiednie dokumenty i oddaje właścicielowi unieważniony dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne. Z tymi dokumentami kierowca musi udać się do urzędu komunikacji. Podobne dokumenty muszą dostarczyć do urzędu również kupujący samochód – w tym wypadku pracownicy skupu. Samochód odkupiony przez skup może zostać rozebrany na części i wykorzystany do sprzedaży konkretnych elementów.

Kiedy zniszczenia wykluczają sprawność samochodu

Kiedy samochód jest zniszczony w takim stopniu, że jeżdżenie nim jest niemożliwe, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest dodanie go na złom. Kiedy właściciel zdecyduje się na taki krok warto znaleźć najbliżej leżący miejsca zamieszania szrot i zapytać o możliwość lawety. Wiele właścicieli złomów udostępnia tę opcję za darmo. Po przewiezieniu samochodu na złom następuje wypisanie odpowiednich papierów: kierowca otrzymuje unieważniony dowód rejestracyjny, tablice, kartę wozu. Z tymi dokumentami musi się udać do wydziału komunikacji w miejscu zamieszkania.

 

Artykuł napisany we współpracy z portalem http://oltomax.pl

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj nowy komentarz